Startujemy!

Startujemy!

Moim dużym marzeniem jest, by Fundacja JBB dotarła z dobrem do 10 milionów Polaków. I może brzmi to teraz trochę arogancko, ale projekt, który wymyśliłem - daje realną szansę na to, żebyśmy w ciągu najbliższych kilku lat osiągnęli ten cal i dali ludziom wiele dobrego. 

Najpierw chcę Wam powiedzieć, dlaczego nie wspieram bardzo często akcji charytatywnych, które opierają się na pojedynczych "strzałach" finansowych dla potrzebującego. Wyobraźmy sobie, że mamy dziewczynkę, która potrzebuje operacji oka w szybkim czasie, lub chłopca, który walczy o życie. Na pewno znacie bardzo wiele akcji, w których Fundacje lub Rodzica proszą o zrzutkę dla potrzebującego. I może zabrzmi to strasznie, ale ja rzadko w takich akcjach uczestniczę. Bardzo kibicuję tym akcjom, trzymam mocno kciuki za ich powodzenie i posyłam dużo dobrej energii. Równolegle do tego wiem, że pomoc jednej rodzinie, jakkolwiek bardzo ważna, nie zrealizuje czegoś takiego, żeby dotrzeć do 10 milionów ludzi. Mam też świadomość, że nie jestem multimilionerem w stylu Billa Gatesa i nie mogę położyć na stół miliardów złotych ze swojej kieszeni. Mogę jedynie operować takimi pieniędzmi na które mnie stać. I wiem, że te pieniądze - zanim je wydam na potrzebujących - muszą być pooglądane z czterech różnych stron, żeby każda złotówka maksymalnie przyczyniła się do realizacji dobra kolejnym osobom. I dlatego postanowiłem (choć jest to trochę kontrowersyjne i przypuszczam, że będę za to krytykowany) że nie będziemy "dawać ryby" (czyli nie będziemy wspierać pojedynczych akcji), ale też nie będziemy „dawać wędek". 

Jak więc, Kuba Bączek chcę pomagać innym?

Chciałbym stworzyć "fabrykę wędek" i zaraz wytłumaczę Wam co mam na myśli.

Za pomocą zasady PARETO, chcę dotrzeć najszerzej jak się da do potrzebujących w tym kraju. Postanowiłam stworzyć projekt pod nazwą:

Akademia Animatorów Dobra

Na czym będzie polegać Akademia? 

W Akademii pod okiem absolutnie topowych mentorów w tym kraju, a również mentorów z zagranicy będziemy kształcić liderów społecznych, którzy w swoich środowiskach lokalnych pomagają dużej liczbie osób. Na przykład: w każdej edycji wspomnianej Akademii chcemy mieć około 8 osób, które być może docierają z dobrem nawet do 100 tysięcy ludzi. Jeśli każdy z tych ośmiu liderów będzie docierał do 100 tysięcy ludzi - finalnie w Fundacji JBB będziemy mieli możliwość dotarcia nawet do 800 000 ludzi rocznie.  Jeśli pomnożymy to przez większą liczbę edycji Akademii Animatorów Dobra w przyszłości i przez kilka lat - finalnie dotrzemy do 10 milionów ludzi.

Kogo szukamy?

Szukamy lidera, który ma pomysł na siebie i ma pomysł na to, jak dawać dobro innym ludziom tam, gdzie jest. Czyli np. szukamy osoby w Kołobrzegu, która sprawia, że dzieci po domach dziecka mają kształcenie zawodowe i mogą zacząć zarabiać na siebie. Jednocześnie szukamy np. osoby z Rzeszowa, która wie, że osoby starsze często są samotne i organizuje wolontariuszy, którzy będą te osoby starsze odwiedzać każdego dnia wieczorem. Jednocześnie mamy np. osobę z Wrocławia, która angażuje siedzące przy tabletach dzieci poprzez gry i zabawy z rodzicami – tak, żeby byli oni bliżej rodziców niż wtedy, kiedy Rodzic po prostu "usuwa dzieci z pola widzenia" i daje tablet do ręki.  

Rekrutacja liderów potrwa od lipca do listopada, pierwsza edycja Akademii Animatorów Dobra ruszy w styczniu 2021 roku. 

Co zyskuje lider w ramach Akademii Animatorów Dobra?

  • wsparcie najlepszych Mentorów z kraju i z zagranicy (m.in. Dr Madan Kataria, Anna Lewandowska, Tomasz Kammel);
  • know-how z zakresu biznesu i księgowości;
  • know-how z zakresu działań PR;
  • narzędzia, dzięki którym będzie mógł działać na większą skalę niż dotychczas;
  • i wiele więcej!

Skąd weźmiemy środki na realizację celów statutowych?

  • z moich wpłat własnych
  • z wpłat od firm JBB, MentalPower, Stageman,
  • z wynagrodzenia za moje wystąpienia publiczne,
  • z wpłat od darczyńców na stronie.

Jak można nam pomóc?

Chciałbym by Polacy byli szczęśliwi, by było mniej hejtu, a więcej zgody, zaufania i miłości. Chciałbym, by w naszym kraju żyło się lepiej. Pomyślałem sobie, że jeśli mogę zrobić coś na dużą skalę dla Polaków (nie wspierając jednej akcji), tylko docierając finalnie do 10 milinów naszych Rodaków, to mam obowiązek moralny to zrobić. Zwłaszcza, że jestem już na emeryturze, nie muszę się martwić o swoje finanse. Moje firmy bardzo ładnie działają beze mnie, a ja czuję, że chcę po prostu robić dobro.

Jeśli do mnie dołączycie, jeśli dołączycie do Klaudii Jakubowskiej, która zgodziła się być Prezesem Fundacji, jeśli wesprzecie naszą Akademię Animatorów Dobra, albo też będziecie jej uczestnikami i liderami w naszej Akademii - wierzę, że za parę lat nasza fundacja będzie równie mocno znana jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, jak Szlachetna Paczka, jak Fundacja Ani Dymnej, czy Fundacja Ewy Błaszczyk.

Wierze, że Fundacja JBB za parę lat może być marką znaną przez wszystkich Polaków w całym kraju. 

Jakub B. Bączek
Fundator

Pomagam Chcę zostać wolontariuszem

Poznaj szczegóły

Pomagam Chcę wesprzeć konkretny projekt

Poznaj szczegóły

Pomagam Chcę wesprzeć fundację wpłatą ogólną

Poznaj szczegóły